GÖNDÖRÖDŐ GENDER-IDŐK-2.
Szerző: Bónyai Barbara
Már azt se tudjuk, hogy nők vagyunk-e, vagy férfiak?
Folytatom az előző rész fejtegetését a nemi különbségek és hasonlóságok körvonalazásának szándékával.
Majd Simone de Beauvoir 1949-ben megalkotta a társadalmi nemek elméletét, mely szerint
„Az ember nem születik nőnek, hanem azzá válik.”
Munkássága a modern feminizmus alapfilozófiájává vált, lerombolva számos freudista mítoszt. Az ő filozófiájából fejlődik ki a gender-elmélet. A társadalmi nem, mely a társadalom által elvárt szereprepertoár.
Mit állít a tudomány a nemek különbözőségéről?
Fejlett technológiánknak köszönhetően azonban ma már sok mindent megtudtunk magunkról és nemünkről a gépek és a tudomány segítségével. Megtudtuk azt is, hogy nem feltétlenül a kromoszómák döntik el az ember nemét.
Hogy az agyunk anatómiai felépítése kevésbé különbözik, de a működése és a hormonok termelése különbségeket mutat, szexuálisan dimorf.
“A két nem értelmi működése, úgy tűnik, nem abban különbözik, hogy az egyik nem általában véve értelmesebb volna a másiknál, hanem abban, hogy melyik miben nyújt jobb teljesítményt. Mindnyájan tudjuk, hogy ahány ember, annyiféle értelmi képesség. Némelyek kivált jól bánnak a szóval, mások a tárgyakkal – ha például megformálásukról vagy megjavításukról van szó. Éppígy lehetséges, hogy két embernek ugyanolyan az általános értelmi szintje vagy intelligenciahányadosa, de mások a képességeik.
A férfiak általában véve jobbak a nőknél bizonyos térbeli feladatok megoldásában. Fölényben vannak például, ha gondolatban el kell forgatni egy tárgyat. Túlszárnyalják a nőket a matematikai okoskodást igénylő próbákban és az útvonalakon való tájékozódásban. Pontosabbak a célzásban mint mozgáskészségben, például tárgyak célra irányításában vagy az eldobott labda elkapásában.
Viszont a nők jobbak az összeillő részek gyors azonosításában: az észlelési sebességet mérő próbában. S jobbak a szavak keresésében is, ha megadott betűvel kezdődő vagy más megszorításnak eleget tevő szavakat kell sorolni egymás után. Lefőzik a férfiakat a számolási műveletekben és a bejárt útvonal jellegzetes tárgyainak felidézésében. Ezenfelül gyorsabbak különféle, finom mozgást követelő kézügyességi feladatokban.” (Tudomány, 1992. november)
A hormonok nagyon jelentősen befolyásolják a feminim és maszkulin tulajdonságok kialakulását. Ezeknek köszönhetőek a nemi jellegzetességek és viselkedésbeli különbségek kialakulása.
A tesztoszteron hormon, a férfias tulajdonságok generálója, a női szervezetben is termelődik és a női libidóért is felelős. Freud talán ezt érezte, amikor a női libidót férfias aktivitásnak titulálta. De Freud szellemileg kasztrálta a nőket, amikor azt állította, hogy a nő alaptermészetével ellentétes a szerinte férfias elem, jelen esetben a női libidó.Nem ismerte a női libidót, hisz a kora nemi sztereotípiái nem is tették lehetővé a női orgazmusról és kéjvágyról szóló szabad diskurzust a nők számára.
Folytatás következik . . .
Előző rész itt.
Ha érdekel merre vezet ez a kutatás, légy Te is részese, olvass, írj, véleményezz és kövesd a Szent Szajha blogját és facebook oldalát!
2016. 12. 26.
A cikk forrása:
http://szentszajha.kritiq.eu/2016/12/26/gondorodo-gender-idok-2/
Megjegyzések
Megjegyzés küldése